Aktualności

Szkoła z dawnych lat

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegały pod hasłem "Połączeni dziedzictwem" zrealizowaliśmy szkolno-biblioteczny projekt zatytułowany "Szkoła z dawnych lat". W tym celu uczniowie naszej szkoły przeprowadzili wywiady ze swoimi bliskimi, którzy opowiedzieli im m.in.: jak wyglądał w tamtych czasach dziennik szkolny, w jakich mundurkach chodzili uczniowie, w co bawili się podczas szkolnych przerw, dokąd jeżdżono na klasowe wycieczki i jak wyglądały szkolne akademie. W gabinecie języka polskiego ze zgromadzonych zdjęć i zapisków wywiadów powstała unikatowa wystawa dokumentująca tę sentymentalna podróż.
Joomla ikona

6. PKO Bieg Charytatywny

W sobotę 24 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 6. PKO Biegu Charytatywnym, którego celem było wsparcie psychologii i psychiatrii dziecięcej. Tegoroczny bieg przebiegał pod hasłem: "Pomaganie przez bieganie".  W zmaganiach mogli wziąć udział zarówno dorośli jak i dzieci. Naszą szkołę reprezentowało sześciu uczniów z klasy 5 i 6, byli to: Michał Homa, Michał Ślązak, Mateusz Dziedzic, Hubert Kijewski, Jan Józwak oraz Igor Gnach. Do Zielonej Góry udaliśmy się razem z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie. Przed startem każdy z uczniów otrzymał pakiet startowy od organizatorów biegu: koszulkę, numer startowy, baton energetyczny oraz wodę. Bieg odbywał się w trzech kategoriach wiekowych. Nasi uczniowie zostali zakwalifikowani do kategorii II oraz III. Przed biegiem każdy z zawodników odpowiednio się rozgrzał wykonując ćwiczenia ruchowe. Trzeba przyznać, że chłopcy z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w zawodach. Po ukończeniu biegu, każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal 6. PKO Biegu Charytatywnego. W zamian za zaangażowanie uczestników, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże środki, które wesprą opiekę psychologiczną tam, gdzie zapotrzebowanie na nią jest szczególnie wysokie, czyli w domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Czas na grzybobranie!

Korzystając ze słonecznej, pięknej pogody oraz sezonu grzybowego w czwartek 22 września uczniowie klasy VII  wybrali się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Głównym celem wizyty w lesie było zbieranie grzybów jak i przybliżenie środowiska przyrodniczego, jakim jest las. Wyruszyliśmy do lasu pieszo,  polną dróżką znajdującą się niedaleko szkoły.  W trakcie wycieczki uczniowie zbierali  prawdziwki, podgrzybki, koźlarze… Gdy nie byli pewni, czy grzyb jest jadalny czy trujący porównywali okazy z atlasem grzybów, który wypożyczyli z biblioteki szkolnej.  Dzięki pomocy rodziców i współpracy z kołem łowieckim Daniel ze Szprotawy mogliśmy zorganizować ognisko i usmażyć kiełbaski.  Najedzeni i wypoczęci ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły przy okazji obserwując  różne dary jesieni. Wyjście do lasu było bardzo udane. Pogoda i humor nam dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.

Laboratoria przyszłości - zabawa z klockami konstrukcyjnymi

Wraz z nowym rokiem szkolnym w naszej szkole pojawiły się nowe pomoce dydaktyczne, które otrzymaliśmy w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Wśród pomocy znalazły się klocki konstrukcyjne, które dla dzieci są bardzo atrakcyjną formą zabawy.  Dzięki nim uczniowie mają możliwość rozwijać motorykę małą, logiczne myślenie, a także koordynację wzrokowo-ruchową. Uczniowie klas 1-3 mieli możliwość zbudowania dowolnych konstrukcji według własnego pomysłu. Trzeba przyznać, że uczniowie z ogromnym zaangażowaniem tworzyli własne projekty, zarówno samodzielnie jak i we współpracy z kolegami i koleżankami z klasy.

Sprzątanie Świata 2022

Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji Sprzątania Świata, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są”. Sprzątanie Świata to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-VIII zajęli się porządkowaniem terenu wokół szkoły oraz we wsi Długie. Każda klasa otrzymała worki do segregowania odpadów w odpowiednich kolorach: niebieski – papier, żółty – plastik i metale, zielony – szkło oraz brązowy – odpady mieszane. Uczniowie z zaangażowaniem sprzątali teren i odpowiednio segregowali znalezione odpady, dzięki czemu pokazali, jak ważne jest dla nich dbanie o środowisko, a także  ochrona przyrody.

Infolinia dla ukraińskich uczniów, studentów oraz ich rodzin i opiekunów

Infolinia dla ukraińskich uczniów, studentów oraz ich rodzin i opiekunów

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspólnie z UNICEF oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki, uruchomiła specjalną infolinię dla ukraińskich uczniów, studentów oraz ich rodzin i opiekunów. Od  poniedziałku do piątku  w godzinach 9.00 – 17.00  pod numerem telefonu +48 22 100 13 00 konsultanci udzielają informacji które mogą być przydatne dla osób rozpoczynających lub kontynuujących edukację w polskich przedszkolach, szkołach i na uniwersytetach.

Infolinia jest dostępna w trzech językach – ukraińskim, polskim i rosyjskim.

Dzień Kropki

Podczas DNIA KROPKI na uczniów naszej szkoły czekało sporo atrakcji. Na początek historię małej Vashti przeczytała nam z książki Petera Reynoldsa pt. „Kropka” Pani Renata z biblioteki publicznej. Tak dowiedzieliśmy się, że każdy może odkryć w sobie talent do tworzenia czegoś wspaniałego zupełnie niespodziewanie i nawet z niepozornej małej kropki może powstać prawdziwe dzieło sztuki. Potem był czas na zajęcia plastyczne, podczas których dzieci robiły swojego Kropersa, rzuty kostką decydowały o tym, jakie mają być jego oczy, usta, nóżki i ręce. Później wyklejały plastelinowymi kulkami listki, tęcze i sowę. Na koniec zabawa, dzięki której dzieci mogły wyrzucić z siebie negatywne emocje, zgniatały mocno kulki papierowe w rękach i rzucały je do kosza. Każda klasa otrzymała dyplom.

Lekcja biblioteczna z klasą drugą

14 września uczniowie klasy 2 odwiedzili bibliotekę. Podczas spotkania pani bibliotekarka przypomniała dzieciom o zasadach obowiązujących w bibliotece, jakie są prawa i obowiązki czytelnika oraz gdzie znajduje się księgozbiór podręczny. Drugoklasiści słuchali z zaciekawieniem i dowiedzieli się m.in.: po co książki mają kody kreskowe, jak wygląda współczesny katalog biblioteczny i  jakie czynności wykonuje bibliotekarz, gdy chcemy wypożyczyć książkę?

Wycieczka do Zielonej Góry

Winobranie to czas, kiedy Zielona Góra pełna kolorowych dekoracji,zaprasza mieszkańców i gości do spacerów swoimi uliczkami. Dlatego 8 września uczniowie naszej szkoły wybrali się na Winobranie do Zielonej Góry. Spacerowaliśmy szlakiem bachusików i zwiedzaliśmy starówkę. Oglądaliśmy antyki, jarmark staroci, stragany z rękodziełami. Na koniec wybraliśmy się do wesołego miasteczka. Pogoda dopisała, więc zadowoleni wróciliśmy do domu.

Informacje teleadresowe

Adres szkoły
Szkoła Podstawowa w Długiem
Długie 79
67-312 Niegosławice
e-mail: spdlugie@op.pl
tel: 68 376 80 15
 
Godziny otwarcia
poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00
© 2022 Szkoła Podstawowa w Długiem

Budowa strony internetowej Szkoły Podstawowej w Długiem dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych zrealizowana została w ramach projektu "Dostępna szkoła"